Auktioner Skulpturer & Konsthantverk Herman Neujd 1872-1931

Bilder Herman Neujd 1872-1931

Herman Neujd 1872-1931

7100 SEK

Värdering: 200 SEK

skulptur "Efter badet", Swedish Grace, grönpatinerad brons, signerad 1925, född i Adelövssocken, utbildad vid Tekniska skolan samt Konstakademin Stockholm, höjd 28, bredd 28x14,5

Auktionskammaren i Vätterbygden

Lillgatan 28
554 51 Jönköping

info@auktionskammaren.se
Tel: 036-35 14 60, 070-444 36 89

LISA LARSON (1931-2024), figuriner, 2 st, stengods, "Bagdad"

Värdering: 100

Bud: 0 SEK

Slutar om 6 dagar

BERTIL VALLIEN (F. 1938), Skulptur, glaserat stengods, signerad B.Vallien

Värdering: 100

Bud: 700 SEK

Slutar om 6 dagar

FOLKE TRUEDSSON (1913-1989), skulptur, "Kaskad", sign. i botten.

Värdering: 100

Bud: 100 SEK

Slutar om 6 dagar

FOLKE TRUEDSSON (1913-1989), skulptur, brons med bas i marmor, utan titel, sign.

Värdering: 100

Bud: 1 100 SEK

Slutar om 6 dagar